Hlasování ukončeno

Hlasování v Cenách cestovního ruchu 2020 ukončeno. Děkujeme za Vaše hlasy! Vítěze odhalíme v průběhu jara.

Které místo v Moravskoslezském kraji je neobjevené? Kde to na Vás dýchne pravou zimní atmosférou a kterou atraktivitu by nám mohl celý svět závidět? Odpovědi se již brzy dozvíte.

Neobjevený skvost

Neobjevený skvost Moravskoslezského kraje

Jedinečná turistická atraktivita, turisty dosud neobjevená, která se pyšní silným geniem loci.

Zámek Nová HorkaNová Horka, Studénka

Zámek Nová Horka v sobě snoubí barokní architekturu s krajinou protkanou meandry řeky Odry. Pro svůj bohatý kulturní život nesl v minulosti přízvisko „malá Vídeň“, ale i „zámek z lilie“ podle jeho původních majitelů, šlechtického rodu Vetter von der Lilie.

Srdcem zámku je sala terrena, zahradní sál vyzdobený barokními nástěnnými malbami. V rokajových kartuších je vždy znázorněn výjev zobrazující alegorii ročních období, k němuž náleží dva výjevy alegorií jednotlivých živlů. Centrální výjev je věnován pěti lidským smyslům.

místoNová Horka 22, 742 13 Studénka

telefon553 034 734

email sekretariat@muzeumnj.cz

site www.muzeumnj.cz

Meandry OdryBohumín

Divoké a unikátní. Takové jsou hraniční meandry řeky Odry u Bohumína. Takovou krásu byste na česko-polských hranicích snad ani nečekali! Řeka Odra se od Bohumína po soutok s Olší romanticky i divoce klikatí, a to na více než sedmi kilometrech.

Zdejší chráněná a neregulovaná část Odry tvoří přirozené meandry, slepá ramena a tůně. Kochejte se nedotčenou přírodou a lužními lesy. Při troše štěstí spatříte i vzácné živočichy, třeba ledňáčka, bobra či vydru.

Místem vás provede naučná stezka pro pěší a cyklisty. Myslí se i na vodáky, kteří si mohou splout meandry v kánoích či raftech z místní půjčovny.

místoInformační centrum Bohumín, Masarykova 158, 735 81 Bohumín

telefon596 092 111

email tic@mubo.cz

site www.mesto-bohumin.cz

Piaristický klášterPříbor

Piaristickou kolej založil v roce 1694 Karel II. z Liechtensteinu. Barokní budova půdorysového tvaru písmene "U" byla postavena v letech 1694-1700 architektem G. P. Tencallou. Až do roku 1875 sloužila piaristům, poté došlo k přestavbě na gymnázium a učitelský ústav. Interiér je vyzdoben četnými freskami a výmalbami. Nyní zde najdete knihovnu, základní uměleckou školu, muzeum a prostory k pronájmům či svatbám.

místoLidická 50, 742 58 Příbor

telefon605 227 756

email klaster@pribor-mesto.cz

site www.pribor.eu

Kaple V LipkáchRýmařov

Jeseníky skrývají mnoho míst se silným geniem loci. Jedno takové místo najdete v Rýmařově. Je jím poutní kostel zasvěcený Navštívení Panny Marie, kterému místní neřeknou jinak než kaple V Lipkách. A to proto, že k němu vede lipová alej.

Na první letmý pohled možná všední kostelík… Zdání však klame. Pozornému poutníkovi neunikne neobvyklý půdorys ve tvaru elipsy. A co teprve až nahlédne dovnitř! Nádherný barokní interiér vás učaruje a v mžiku přenese do vyšších dimenzí.

Místo určené k modlitbám je skutečnou perlou severomoravského baroka. Se stavbou započal Friedrich Höβler, rýmařovský stavební mistr, v roce 1710. Impozantní fresky na stěnách představují ilustrace veršů modlitby k Panně Marii Salve Regina.

místonad ulicí Opavská 461/31, 795 01 Rýmařov

telefon554 212 381

email icko@inforymarov.cz

site www.muzeumrymarov.cz/kaple

Müllerův důmOpava

Müllerův dům stojí v místech původního opavského hradního areálu, jehož počátky sahají až k samým počátkům města Opavy. V průběhu staletí se funkce objektu proměňovala - nejprve sloužil jako hospodářské zázemí hradu a později zámku, následně jako obytný objekt a muzejním účelům slouží od 20. let 20. století.

Díky zdařilé rekonstrukci se můžete od května 2019 do Müllerova domu a přilehlé zahrady podívat i vy. V prostorech objektu vzniká archeologická expozice Slezského zemského muzea, sál slouží ke kulturním akcím.

místoKomenského 10, 746 01 Opava

telefon553 714 809

email hvb@szm.cz

site www.szm.cz

Nejmalebnější místo

Nejmalebnější místo v zimě v Moravskoslezském kraji

Místo, které je v zimě považováno za malebné a autentické, s příjemnou zimní atmosférou.

Hřebenovkaz Gruně na Bílý kříž

Vítejte v jedné z nejhezčích oblastí Moravskoslezských Beskyd, vítejte ve Starých Hamrech, v osadě Gruň.

Pokud jste zde nikdy nebyli, pak je nejvyšší čas to napravit. Objevujte tuto oblast s výjimečnými přírodními hodnotami a úžasnými rozhledy, a to po svých. Z Gruně vychází 10 kilometrů dlouhá naučná stezka Gruň-Bílý kříž, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Na své si zde přijdou také milovníci běžeckého i sjezdového lyžování. Za jasného počasí na vás čekají překrásné scenérie, kdy lze obdivovat Malou Fatru i Vysoké Tatry.

Karlova Studánkav Jeseníkách

V zasněženém lázeňském mestečku ležícím pod Pradědem se budete cítit jako v zimní pohádce. Zdejší unikátní architektura s roubenkami vás vrátí do časů dávno minulých. Vítejte v Karlově Studánce, která se pyšní horskými lázněmi a průzračnými prameny, za kterými se sjíždí hosté ze všech koutů světa.

Nezapomeňte se pořádně nadechnout - zdejší ovzduší patří k tomu nejčistšímu v celé střední Evropě. Dýchejte, relaxujte, choďte na procházky po okolí. V Karlově Studánce k tomu máte ty nejlepší podmínky.

místoInfocentrum Karlova Studánka, Karlova Studánka 59, 793 24 Karlova Studánka

telefon554 772 004

email info@jeseniky-praded.cz

site www.jeseniky-rodina.cz

Zámek Fryštáts parkem Boženy Němcové

Malebný empírový zámek Fryštát se nachází přímo v centru Karviné. Zámecký park v anglickém stylu se rozkládá na ploše 58 ha a spolu s navazujícím Lázeňským parkem je součástí městské památkové zóny.

Zámek je otevřen celoročně a jako jeden z mála nabízí možnosti projít si zámecké interiéry i v zimě. Celkem nabízí dvě prohlídkové trasy zámeckými komnatami a expozici děl z Národní galerie v Praze. V průběhu roku se můžete těšit na zajímavé doprovodné akce.

místoMasarykovo náměstí 1, 733 24 Karviná-Fryštát

telefon596 387 340

email zamek-frystat@karvina.cz

site www.zamek-frystat.cz

Hřebenovkaz Kozince na Kamenitý

Zhruba 9 kilometrů dlouhá procházka zimní přírodou nabízí nespočet zážitků. Cestou se postupně odkrývají krásné pohledy na Těšínské Beskydy. Z okolí horské chaty Ostrý lze za příznivého počasí zahlédnout daleké vrcholky Malé Fatry a Vysokých Tater. Výšlap završíte výbornou regionální kuchyní na horské chatě Kamenitý, odkud vaše pohledy budou směřovat na údolí Lomné a prales Mionši.

Vyhlídková věžv Nové Vsi

Víte, že jedny z nejkrásnějších výhledů na jesenickou přírodu se vám naskytnou z rozhledny v Nové Vsi? 31,5 m vysokou vyhlídkovou věž najdete mezi Malou Morávkou a Rýmařovem.

Z vyhlídkového ochozu se můžete těšit na hlavní lákadlo rozhledny, kterým je skvostný výhled na Velký i Malý kotel, a přilehlé okolí Bruntálska a Rýmařovska. Rozhledna je ideálním výchozím místem pro pěší a cyklo výlety, v zimě si tady přijdou na své běžkaři.

místoNová Ves, 795 01 Dolní Moravice

telefon604 712 992

email sekretariat@obecdolnimoravice.cz

site www.obecdolnimoravice.estranky.cz

Nejsvětovější místo

Nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje

Místo zařazené do kampaně "Máme světový kraj", které lidé vnímají jako nejvíce světové.

Opava

Víte, že tato elegantní metropole Slezska se v mnohém podobá Vídni? Právě po vzoru vídeňské Ringstrasse vznikla v Opavě okružní třída. Na místě středověkých hradeb vyrostly vznešené budovy, které spojil pás městských parků. Opava, tehdy v roli hlavního města rakouského Slezska, si tímto upevnila svoji reprezentativní funkci.

Opavská Ringstrasse láká na procházku i dnes. Nechte se unést v čase a zažijte atmosféru rakousko-uherského impéria.

Více o Opavě.

místoInformační centrum Opava, Horní náměstí 67, 746 01

telefon553 756 143

email tic@opava-city.cz

site www.opava-city.cz/tic

Halda EmaOstrava

Co byste řekli na to, že nejkrásnější výhledy na Ostravu vás čekají z vrcholku doutnající sopky? Tato „sopka“ se jmenuje Ema a ve skutečnosti se jedná o umělý kopec. Chtělo to "jen" pár miliónů tun vytěženého materiálu a ostravský Vesuv, jak haldě místní přezdívají, byl na světě!

Nic se však nemění na tom, že Ema uvnitř pracuje, stejně tak jako italský Vesuv. Je neuvěřitelné, že teplota uvnitř haldy dosahuje 1500 °C! Důkazem vám budou doutnající obláčky plynů. Procházka k vrcholu Emy je zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Více o Emě.

místoInfocentrum Věž, Prokešovo náměstí 8, 702 00 Ostrava

telefon599 443 096

email vez@ostravainfo.cz

site www.ostravainfo.cz

Šikmý kostelv Karviné

Česká Pisa. Tak se přezdívá kostelu sv. Petra z Alkantary. Za svou šikmost „vděčí“ lidské touze po černém uhlí. Před 200 lety stál o 37 metrů výše a byl zcela rovný. Pak přišla nekontrolovaná těžba a půda se i s barokním skvostem, který stál původně na vršku, propadla, kostel se naklonil. Těžko říct, zda se nezřítil díky pevným základům nebo zda pomohla vyšší moc… Jisté je, že kostel je dnes jedinou připomínkou dříve výstavního a rušného města.

Místo je vyhledávaným cílem turistů z celého světa. Mnozí si chtějí vyzkoušet zvláštní pocit, kdy stojíte na rovné zemi a stěny kolem vás doslova padají... Seberete odvahu ztratit pevnou půdu pod nohama?

Více o české Pise.

místoDolní ulice, 733 01 Karviná

telefon596 314 455

email tondruszova@doo.cz

site www.farnostdoly.cz

Zámek RaduňRaduň u Opavy

Nejenom řeka Loira ve Francii, ale i Raduňka v Česku se pyšní tím, že na ní stojí překrásný zámek. Dokonce takový, který by si někdo mohl směle splést se zámkem Azay-le-Rideau, který patří k nejnavštěvovanějším zámkům na Loiře.

Letní aristokratické sídlo i rezidence potomků slavného maršála Blüchera, který vítězil nad Napoleonem, na vás dýchne romantickou atmosférou. Zámek navštivte během komentovaných prohlídek, neopomeňte zámeckou oranžérii a přilehlý park.

Více o raduňském zámku.

místoZámecká 67, 747 61 Raduň

telefon553 796 203

email radun@npu.cz

site www.zamek-radun.cz

Zámek KunínKunín

Rakouský zámek Mirabell je spojen s příběhem lásky arcibiskupa Wolf Dietricha z Reitenau k neurozené dívce, které nechal na břehu řeky Salzach postavit překrásný zámek.

V Kuníně šlo o příběh lásky neméně fascinující… Nejslavnější obyvatelce zámku, hraběnce Marii Walburze, osud příliš nepřál. Po smrti svých dětí na zámku zakládá vzdělávací a výchovný ústav – filantropinum. Ve škole studují děti všech sociálních vrstev. Je mezi nimi i budoucí "otec českého národa", František Palacký.

Více o zámku Kunín.

místoKunín 1, 742 51 Kunín

telefon556 749 420

email kunin@muzeumnj.cz

site www.muzeumnj.cz/zamek-kunin

Pořadatelé

MSTourism MSK

Partneři

Beskydy portál Jeseníky rodina Ostrava Opavské Slezsko Region Pododří Těšínské Slezsko Slezské univerzity Multimediální techniky