Známe vítěze Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

Které místo v Moravskoslezském kraji je neobjevené? Kde to na Vás dýchne pravou zimní atmosférou a kterou atraktivitu by nám mohl celý svět závidět? Tyto otázky již mají své odpovědi. Karty jsou rozdány, soutěž zná své výherce.
Vítězům a nominovaným subjektům gratulujeme, všem hlasujícím děkujeme za podporu a hlasy.

Neobjevený skvost

Neobjevený skvost Moravskoslezského kraje

Jedinečná turistická atraktivita, turisty dosud neobjevená, která se pyšní silným geniem loci.

Zámek Nová HorkaNová Horka, Studénka

Zámek Nová Horka v sobě snoubí barokní architekturu s krajinou protkanou meandry řeky Odry. Pro svůj bohatý kulturní život nesl v minulosti přízvisko „malá Vídeň“, ale i „zámek z lilie“ podle jeho původních majitelů, šlechtického rodu Vetter von der Lilie.

Srdcem zámku je sala terrena, zahradní sál vyzdobený barokními nástěnnými malbami. V rokajových kartuších je vždy znázorněn výjev zobrazující alegorii ročních období, k němuž náleží dva výjevy alegorií jednotlivých živlů. Centrální výjev je věnován pěti lidským smyslům.

místoNová Horka 22, 742 13 Studénka

telefon553 034 734

email sekretariat@muzeumnj.cz

site www.muzeumnj.cz

Meandry OdryBohumín

Divoké a unikátní. Takové jsou hraniční meandry řeky Odry u Bohumína. Takovou krásu byste na česko-polských hranicích snad ani nečekali! Řeka Odra se od Bohumína po soutok s Olší romanticky i divoce klikatí, a to na více než sedmi kilometrech.

Zdejší chráněná a neregulovaná část Odry tvoří přirozené meandry, slepá ramena a tůně. Kochejte se nedotčenou přírodou a lužními lesy. Při troše štěstí spatříte i vzácné živočichy, třeba ledňáčka, bobra či vydru.

Místem vás provede naučná stezka pro pěší a cyklisty. Myslí se i na vodáky, kteří si mohou splout meandry v kánoích či raftech z místní půjčovny.

místoInformační centrum Bohumín, Masarykova 158, 735 81 Bohumín

telefon596 092 111

email tic@mubo.cz

site www.mesto-bohumin.cz

Piaristický klášterPříbor

Piaristickou kolej založil v roce 1694 Karel II. z Liechtensteinu. Barokní budova půdorysového tvaru písmene "U" byla postavena v letech 1694-1700 architektem G. P. Tencallou. Až do roku 1875 sloužila piaristům, poté došlo k přestavbě na gymnázium a učitelský ústav. Interiér je vyzdoben četnými freskami a výmalbami. Nyní zde najdete knihovnu, základní uměleckou školu, muzeum a prostory k pronájmům či svatbám.

místoLidická 50, 742 58 Příbor

telefon605 227 756

email klaster@pribor-mesto.cz

site www.pribor.eu

Kaple V LipkáchRýmařov

Jeseníky skrývají mnoho míst se silným geniem loci. Jedno takové místo najdete v Rýmařově. Je jím poutní kostel zasvěcený Navštívení Panny Marie, kterému místní neřeknou jinak než kaple V Lipkách. A to proto, že k němu vede lipová alej.

Na první letmý pohled možná všední kostelík… Zdání však klame. Pozornému poutníkovi neunikne neobvyklý půdorys ve tvaru elipsy. A co teprve až nahlédne dovnitř! Nádherný barokní interiér vás učaruje a v mžiku přenese do vyšších dimenzí.

Místo určené k modlitbám je skutečnou perlou severomoravského baroka. Se stavbou započal Friedrich Höβler, rýmařovský stavební mistr, v roce 1710. Impozantní fresky na stěnách představují ilustrace veršů modlitby k Panně Marii Salve Regina.

místonad ulicí Opavská 461/31, 795 01 Rýmařov

telefon554 212 381

email icko@inforymarov.cz

site www.muzeumrymarov.cz/kaple

Müllerův důmOpava

Müllerův dům stojí v místech původního opavského hradního areálu, jehož počátky sahají až k samým počátkům města Opavy. V průběhu staletí se funkce objektu proměňovala - nejprve sloužil jako hospodářské zázemí hradu a později zámku, následně jako obytný objekt a muzejním účelům slouží od 20. let 20. století.

Díky zdařilé rekonstrukci se můžete od května 2019 do Müllerova domu a přilehlé zahrady podívat i vy. V prostorech objektu vzniká archeologická expozice Slezského zemského muzea, sál slouží ke kulturním akcím.

místoKomenského 10, 746 01 Opava

telefon553 714 809

email hvb@szm.cz

site www.szm.cz

Meandry Odry Bohumín

Vítězem Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020 v kategorii Neobjevený skvost jsou Meandry Odry u Bohumína.

Nejmalebnější místo

Nejmalebnější místo v zimě v Moravskoslezském kraji

Místo, které je v zimě považováno za malebné a autentické, s příjemnou zimní atmosférou.

Hřebenovkaz Gruně na Bílý kříž

Vítejte v jedné z nejhezčích oblastí Moravskoslezských Beskyd, vítejte ve Starých Hamrech, v osadě Gruň.

Pokud jste zde nikdy nebyli, pak je nejvyšší čas to napravit. Objevujte tuto oblast s výjimečnými přírodními hodnotami a úžasnými rozhledy, a to po svých. Z Gruně vychází 10 kilometrů dlouhá naučná stezka Gruň-Bílý kříž, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Na své si zde přijdou také milovníci běžeckého i sjezdového lyžování. Za jasného počasí na vás čekají překrásné scenérie, kdy lze obdivovat Malou Fatru i Vysoké Tatry.

Karlova Studánkav Jeseníkách

V zasněženém lázeňském mestečku ležícím pod Pradědem se budete cítit jako v zimní pohádce. Zdejší unikátní architektura s roubenkami vás vrátí do časů dávno minulých. Vítejte v Karlově Studánce, která se pyšní horskými lázněmi a průzračnými prameny, za kterými se sjíždí hosté ze všech koutů světa.

Nezapomeňte se pořádně nadechnout - zdejší ovzduší patří k tomu nejčistšímu v celé střední Evropě. Dýchejte, relaxujte, choďte na procházky po okolí. V Karlově Studánce k tomu máte ty nejlepší podmínky.

místoInfocentrum Karlova Studánka, Karlova Studánka 59, 793 24 Karlova Studánka

telefon554 772 004

email info@jeseniky-praded.cz

site www.jeseniky-rodina.cz

Zámek Fryštáts parkem Boženy Němcové

Malebný empírový zámek Fryštát se nachází přímo v centru Karviné. Zámecký park v anglickém stylu se rozkládá na ploše 58 ha a spolu s navazujícím Lázeňským parkem je součástí městské památkové zóny.

Zámek je otevřen celoročně a jako jeden z mála nabízí možnosti projít si zámecké interiéry i v zimě. Celkem nabízí dvě prohlídkové trasy zámeckými komnatami a expozici děl z Národní galerie v Praze. V průběhu roku se můžete těšit na zajímavé doprovodné akce.

místoMasarykovo náměstí 1, 733 24 Karviná-Fryštát

telefon596 387 340

email zamek-frystat@karvina.cz

site www.zamek-frystat.cz

Hřebenovkaz Kozince na Kamenitý

Zhruba 9 kilometrů dlouhá procházka zimní přírodou nabízí nespočet zážitků. Cestou se postupně odkrývají krásné pohledy na Těšínské Beskydy. Z okolí horské chaty Ostrý lze za příznivého počasí zahlédnout daleké vrcholky Malé Fatry a Vysokých Tater. Výšlap završíte výbornou regionální kuchyní na horské chatě Kamenitý, odkud vaše pohledy budou směřovat na údolí Lomné a prales Mionši.

Vyhlídková věžv Nové Vsi

Víte, že jedny z nejkrásnějších výhledů na jesenickou přírodu se vám naskytnou z rozhledny v Nové Vsi? 31,5 m vysokou vyhlídkovou věž najdete mezi Malou Morávkou a Rýmařovem.

Z vyhlídkového ochozu se můžete těšit na hlavní lákadlo rozhledny, kterým je skvostný výhled na Velký i Malý kotel, a přilehlé okolí Bruntálska a Rýmařovska. Rozhledna je ideálním výchozím místem pro pěší a cyklo výlety, v zimě si tady přijdou na své běžkaři.

místoNová Ves, 795 01 Dolní Moravice

telefon604 712 992

email sekretariat@obecdolnimoravice.cz

site www.obecdolnimoravice.estranky.cz

Karlova Studánka v Moravskoslezském kraji

Vítězem Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020 v kategorii Nejmalebnější místo v zimě je Karlova Studánka v Moravskoslezském kraji.

Nejsvětovější místo

Nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje

Místo zařazené do kampaně "Máme světový kraj", které lidé vnímají jako nejvíce světové.

Opava

Víte, že tato elegantní metropole Slezska se v mnohém podobá Vídni? Právě po vzoru vídeňské Ringstrasse vznikla v Opavě okružní třída. Na místě středověkých hradeb vyrostly vznešené budovy, které spojil pás městských parků. Opava, tehdy v roli hlavního města rakouského Slezska, si tímto upevnila svoji reprezentativní funkci.

Opavská Ringstrasse láká na procházku i dnes. Nechte se unést v čase a zažijte atmosféru rakousko-uherského impéria.

Více o Opavě.

místoInformační centrum Opava, Horní náměstí 67, 746 01

telefon553 756 143

email tic@opava-city.cz

site www.opava-city.cz/tic

Halda EmaOstrava

Co byste řekli na to, že nejkrásnější výhledy na Ostravu vás čekají z vrcholku doutnající sopky? Tato „sopka“ se jmenuje Ema a ve skutečnosti se jedná o umělý kopec. Chtělo to "jen" pár miliónů tun vytěženého materiálu a ostravský Vesuv, jak haldě místní přezdívají, byl na světě!

Nic se však nemění na tom, že Ema uvnitř pracuje, stejně tak jako italský Vesuv. Je neuvěřitelné, že teplota uvnitř haldy dosahuje 1500 °C! Důkazem vám budou doutnající obláčky plynů. Procházka k vrcholu Emy je zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Více o Emě.

místoInfocentrum Věž, Prokešovo náměstí 8, 702 00 Ostrava

telefon599 443 096

email vez@ostravainfo.cz

site www.ostravainfo.cz

Šikmý kostelv Karviné

Česká Pisa. Tak se přezdívá kostelu sv. Petra z Alkantary. Za svou šikmost „vděčí“ lidské touze po černém uhlí. Před 200 lety stál o 37 metrů výše a byl zcela rovný. Pak přišla nekontrolovaná těžba a půda se i s barokním skvostem, který stál původně na vršku, propadla, kostel se naklonil. Těžko říct, zda se nezřítil díky pevným základům nebo zda pomohla vyšší moc… Jisté je, že kostel je dnes jedinou připomínkou dříve výstavního a rušného města.

Místo je vyhledávaným cílem turistů z celého světa. Mnozí si chtějí vyzkoušet zvláštní pocit, kdy stojíte na rovné zemi a stěny kolem vás doslova padají... Seberete odvahu ztratit pevnou půdu pod nohama?

Více o české Pise.

místoDolní ulice, 733 01 Karviná

telefon596 314 455

email tondruszova@doo.cz

site www.farnostdoly.cz

Zámek RaduňRaduň u Opavy

Nejenom řeka Loira ve Francii, ale i Raduňka v Česku se pyšní tím, že na ní stojí překrásný zámek. Dokonce takový, který by si někdo mohl směle splést se zámkem Azay-le-Rideau, který patří k nejnavštěvovanějším zámkům na Loiře.

Letní aristokratické sídlo i rezidence potomků slavného maršála Blüchera, který vítězil nad Napoleonem, na vás dýchne romantickou atmosférou. Zámek navštivte během komentovaných prohlídek, neopomeňte zámeckou oranžérii a přilehlý park.

Více o raduňském zámku.

místoZámecká 67, 747 61 Raduň

telefon553 796 203

email radun@npu.cz

site www.zamek-radun.cz

Zámek KunínKunín

Rakouský zámek Mirabell je spojen s příběhem lásky arcibiskupa Wolf Dietricha z Reitenau k neurozené dívce, které nechal na břehu řeky Salzach postavit překrásný zámek.

V Kuníně šlo o příběh lásky neméně fascinující… Nejslavnější obyvatelce zámku, hraběnce Marii Walburze, osud příliš nepřál. Po smrti svých dětí na zámku zakládá vzdělávací a výchovný ústav – filantropinum. Ve škole studují děti všech sociálních vrstev. Je mezi nimi i budoucí "otec českého národa", František Palacký.

Více o zámku Kunín.

místoKunín 1, 742 51 Kunín

telefon556 749 420

email kunin@muzeumnj.cz

site www.muzeumnj.cz/zamek-kunin

Šikmý kostel v Karviné

Vítězem Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020 v kategorii Nejsvětovější místo je Kostel sv. Petra z Alkantary, známý jako Šikmý kostel v Karviné. V místě šikmějším než věž v Pise otestujete nejen svou rovnováhu, ale hlavně zažijete jedinečný genius loci.

Nejlepší počin

Nejlepší počin v cestovním ruchu roku 2020

Projekt cestovního ruchu, který se v roce 2020 na území kraje realizoval či významným způsobem inovoval.

Centrum tradičních technologiíPříbor

V roce 2020 se pobočka Muzea Novojičínska v Příboře přeměnila v Centrum tradičních technologií. Jedná se o ojedinělé pojetí muzea kombinující vystavení autentických předmětů s experimenty zaměřenými na rekonstrukci zaniklých rukodělných technik. Prezentováno je historické zpracování přírodních materiálů představující velký inspirační potenciál pro současnou společnost. Součástí expozice je experimentárium pro veřejnost.

místoLidická 50, 742 58 Příbor

telefon556 725 191

email pribor@muzeumnj.cz

site www.muzeumnj.cz

Příběh Těšínského SlezskaČeský Těšín

Expozice představuje vývoj Těšínského Slezska od dob prehistorických po nedávnou minulost. Na pěti podlažích se návštěvníci prostřednictvím více než 1 200 exponátů seznámí s minulostí specifického regionu, jeho bohatou hmotnou kulturou a rozmanitou přírodou. Expozice je doplněná multimediálními prvky – animacemi, projekcemi, zvukovými efekty či dotykovými monitory. Prohlídka se stává zážitkem.

místoHlavní třída 115/15, 737 01 Český Těšín

telefon558 711 866

email ceskytesin@muzeumct.cz

site www.muzeumct.cz

Flascharův důlOdry

Pětileté úsilí města Oder bylo v létě 2020 završeno otevřením historického dvoupatrového důlního díla, ve kterém se na přelomu 19. a 20. století těžila břidlice. Turistický prohlídkový okruh dolu nabízí více než 400 m zpřístupněných chodeb, několik těžebních komor a lezní oddělení nainstalované v 18 m vysokém spojovacím komínu. Z odpadního kamene jsou v dole pečlivě vyskládány základky a klenuté chodby ve tvaru gotického i románského oblouku. Velkou komorou spodního patra dolu se prolíná impozantní, částečně vytěžená vrása. Návštěvníci zažijí naprostou tmu, projdou se skutečným dolem, poslechnou si zvuky netopýrů a při troše štěstí nějakého i uvidí.

Krajině břidlice byl v roce 2020 přidělen Národní radou geoparků ČR statut „kandidátský národní geopark“.

místoVeselský kopec nedaleko Oder

telefon778 531 438

email info@flascharuvdul.cz

site www.flascharuvdul.cz

Muzeum potravin a zemědělských strojůOstrava

V areálu Dolních Vítkovic bylo otevřeno první státní muzeum v Ostravě, Muzeum potravin a zemědělských strojů. Severní Morava a Slezsko jsou zemědělskými oblastmi s dlouhou tradicí potravinářské výroby i produkce zemědělské techniky. Ostravská pobočka Národního zemědělského muzea nabízí atraktivní expozice a výstavy věnované potravinám a zemědělským strojům.

místoVítkovice 3033, 703 00 Ostrava-Vítkovice

telefon777 485 152

email ostrava@nzm.cz

site www.nzm.cz

Návštěvnické centrum opevnění ŠanceMosty u Jablunkova

V nově otevřeném Návštěvnickém centru opevnění Šance v Mostech u Jablunkova se návštěvník seznámí s historií systému opevnění Jablunkovské Šance, které kdysi chránily historickou Slezsko-Uherskou hranici.

V interaktivní expozici si návštěvník může vystřelit z děla, sestavit model Šancí a díky virtuálním 3D modelům si prohlédne, jak se opevnění měnilo během staletí.

místoMosty u Jablunkova 1165, 739 98 Mosty u Jablunkova

telefon596 412 068

email sancenc@gotic.cz

site www.opevneni-sance.cz

Flascharův důl Odry

Vítězem Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020 v kategorii Nejlepší počin je Flascharův důl u Oder.

Osobnost cestovního ruchu

Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

Osoba, která svou usilovnou prací významně napomohla rozvoji cestovního ruchu v regionu v roce 2020.

Alena Zemanovápředsedkyně spolku Krajina břidlice

Alena Zemanová se věnuje propagaci části Nízkého Jeseníku zvaného Krajina břidlice. Na základě geologických a hornických zajímavostí seznamuje návštěvníky se silnými příběhy lidí, kteří zde v letech minulých žili, řemeslnou zručností a namáhavou prací našich předků vepsanou do starých důlních děl, zajímavými přírodními kompozicemi vzniklými bývalou hornickou činností. To vše činí Krajinu břidlice unikátní. Velkou měrou se podílela na zpřístupnění historického důlního díla Flascharův důl pro veřejnost.

Alena Zemanová spolupracuje s ostatními propagačními produkty jako je Technotrasa či Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia, projektu Náš soused je netopýr, protože je přesvědčená, že jen spolupráce nás může všechny posouvat dopředu.

Petr Frýdlpředseda krajské Asociace hotelů a restaurací ČR

Jako člen rady Asociace hotelů a restaurací České republiky se Petr Frýdl podílí na konkrétních krocích s cílem podpořit podnikatele v hotelnictví a restauratérství, kteří utrpěli v době pandemie koronaviru. Mezi ty nejvýznamnější patří např. snížení DPH na ubytovací služby, COVID – NÁJEMNÉ, COVID – UBYTOVÁNÍ nebo program STAY SAFE.

V rámci Moravskoslezské kraje se jako předseda krajské sekce aktivně zapojil do podpory i odborné konzultace nových projektů v cestovním ruchu. Rovněž úspěšně apeluje na prominutí poplatku z ubytování směrem k představitelům velkých měst.

Věra a Jaroslav Královimajitelé Vodního mlýna Wesselsky

Věra Králová, pokračovatelka rodu Wesselských, a její manžel Jaroslav již 20 let zachraňují kulturní památku. Návštěvníci a hosté v areálu mlýna Wesselsky mohou poznávat mimořádně zachovanou mlýnskou technologii, mohou využít specifické ubytování, poznávat přírodu a také skutečný život a práci majitelů.

Rok 2020 byl desátým rokem zpřístupnění objektu veřejnosti, která vřele uvítala venkovní posezení s malým občerstvením a akce spojené se zážitky jako například jízdu s bryčkou.

Jiří Novotnýstarosta Trojanovic

Trojanovický starosta, který se snaží spojovat sousední města a obce. Spoluzakladatel fondu Horečky a Pustevny, díky kterému dochází k výraznému rozvoji infrastruktury a veřejné architektury v těchto turisticky hodnotných oblastech. Díky tomu vznikly unikátní projekty, stavby roku Moravskoslezského kraje, jako restaurace Rekovice na Horečkách, nová stanice lanové dráhy na Pustevnách a v současné době budované moderní informační centrum v centru obce.

Ludvík Semerákředitel společnosti Slezské zemské dráhy o.p.s.

Dobrovolně se stará o provoz parních vlaků na Osoblažské úzkokolejce. Za dosažený úspěch považuje fungování společnosti Slezské zemské dráhy, opravené lokomotivy a vozy, nadšení a obětavost spolupracovníků. Podílel se na převodu chátrajících nádraží od státu, zapojení obcí do jejich obnovy jako záruky, že osoblažská trať s provozem vlaků nezanikne.

Mlýn, kde vládne pan Král Odry

Vítězem Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020 v kategorii Osobnost cestovního ruchu je Mlýn, kde vládne pan Král.

Pořadatelé

MSTourism MSK

Partneři

Beskydy portál Jeseníky rodina Ostrava Opavské Slezsko Region Pododří Těšínské Slezsko Hitrádio Orion